Ratio and Proportion Practice Set

NAT - Grade 6 (Complete) / Mathematics

Sample Question

Aling Julia spent Php 20 per 6 meters of ribbon. How much she will pay if she will buy 9 meters of ribbon?

  • Php 10
  • Php 30
  • Php 50
  • Php 40

This is just one of our 120,510 study questions in Quipper School.

Quipper School Philippines Curriculum

NAT - Grade 6 (Complete)

Topics